Miért fontos az idős kutyáknak a rendszeres masszázs és gyógytorna?
Miért fontos az idős kutyáknak a rendszeres masszázs és gyógytorna?
Ahogy kutyáink öregszenek, a testük egyre több törődést és támogatást igényel – ugyanúgy, ahogy az embereké is. Egyre gyakrabban fordul elő ízületi merevség, mozgásbeszűkülés, fájdalom vagy épp csökkenő aktivitás. A rendszeres masszázs és gyógytorna nem csupán a mozgásszervi problémák enyhítésére szolgál – ennél jóval többről van szó.
Idős kutyáknál gyakoriak az olyan mozgásszervi elváltozások, mint az artrózis (ízületi kopás), izomgyengeség vagy gerincproblémák. A masszázs segíthet:
- ellazítani a merev izmokat,
- serkenteni a vérkeringést,
- csökkenteni a fájdalmat és gyulladást,
- megelőzni az izomsorvadást.
A személyes tapasztalatom az, hogy idős kutyák esetében a masszázs sokszor már az első alkalom után érezhető különbséget eredményezhet. Nemcsak azért, mert a kutya felfrissül, hanem a mozgása is lazább lesz, könnyedebb, mozgékonyabb, illetve jobban érzi magát.

A gyógytorna célzott gyakorlatai pedig erősítik az izomzatot, javítják az ízületi mozgástartományt és segítenek fenntartani az egyensúlyt és koordinációt. Ezáltal megelőzhetők az elesések, sérülések, és a kutya tovább maradhat aktív.
Sokan nem gondolnak rá, de a mozgásterápia és masszázs nem csak az izmokat érinti. A fokozott vér- és nyirokkeringés támogatja a:
- máj és vese méregtelenítő munkáját,
- belek mozgását és az emésztést,
- immunrendszer működését.
A relaxált, stresszmentes állapot pedig pozitív hatással van a hormonrendszerre is, csökkentve például a kortizolszintet (stresszhormon), amely idősebb kutyáknál gyakran megemelkedik.
Az idős kutyák hajlamosak passzívabbá válni, kevesebbet mozognak, többet alszanak. Ez egy ördögi kör: minél kevesebbet mozognak, annál gyorsabban hanyatlik a fizikai állapotuk – és ezzel együtt a mentális frissességük is.