fbpx
A kutya mozgásszervi problémák, sérülések első jelei

A kutyák mozgásszervi problémáinak első jelei

A kutyáknak lételeme a mozgás. Legyen szó lakásban tartott kiskutyáról vagy nagytestű, kint élő kedvencről, minden állatnak szüksége van mozgásra, hogy egészséges és boldog élete lehessen. A mozgásszervi problémák azonban manapság „népbetegségnek” számítanak a kutyusok között is. Ha szerető, felelős gazdiként szeretnénk, hogy kedvencünk minél tovább élvezhesse a mozgás örömét, akkor kiemelten kell figyelnünk a megelőzésre, valamint a korai felismerésre, hogy kialakulóban lévő probléma esetén időben intézkedni tudjunk.

A mozgásszervi problémák oka és típusai

Gyakran olvashatunk arról, hogy egyes kutyafajták hajlamosabbak a mozgásszervi betegségekre, és ez valóban így is van, ugyanakkor ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy a kevésbé hajlamos fajtáknál ne alakulhatnának ki ilyen jellegű gondok. A mozgásszervi panaszok bármilyen életkorú és fajtájú kutyánál előfordulhatnak, de tény, hogy idősebb, nagy testű kedvenceknél gyakoribbak.

Sokszor előfordul, hogy egy gazdi azt hiszi, kutyusa az életkora miatt mozog egyre lassabban és emiatt mozog egyre kevesebbet is, valójában azonban nem szimplán az idősödési folyamat, hanem ízületi fájdalom áll a háttérben. És ha időben nem kap az állat megfelelő kezelést, akkor előbb vagy utóbb komolyabb sérüléshez vagy betegséghez is vezethet a dolog.

Mozgásszervek alatt az ízületeket, csontokat, izmokat, inakat, szalagokat értjük. Ezek rendellenes fejlődése, traumája következtében kialakult betegségek diagnosztikájával, megelőzésével és gyógykezelésével az ortopédia foglalkozik.

A mozgásszervi betegségeket alapvetően két fő kategóriába sorolhatjuk:

  • Fejlődési rendellenességek. Ha kölyökkorban nem megfelelő a mozgásszervek fejlődése, az általában genetikai okokra vezethető vissza. Ez akár súlyosabb problémákhoz, például csípő vagy könyök diszpláziához is vezethet. A fejlődésbeli zavarok veleszületettek. A rottweilernél térd- és bokaízületi problémák, a berni pásztorkutyánál könyök diszplázia, míg az újfundlandinál keresztszalag problémák fordulnak elő kifejezetten gyakran.
  • Degeneratív problémák. Az ízületek ismétlődő használata idővel degeneratív problémákhoz vezethet, beleértve a porcok kopását vagy a szalagok sérülését. Leggyakoribb ezek közül a keresztszalag probléma, amikor a szövetek fokozatosan leépülnek, idővel pedig súlyosabb bajok és jelentős fájdalmak is jelentkeznek. A degeneratív problémák gyökere lehet akár fáradásos törés, sérülés, oszteoartritisz (ízületi kopás). Gyakran nagy testű vagy elhízott kutyáknál alakul ki, mivel az ízületeket hosszú távon jóval nagyobb terhelés éri.

A kutya mozgásszervi problémák, sérülések első jelei

Senki sem ismer jobban egy kutyát a gazdájánál. És mégis, négylábú társaink gyakran elképesztően ügyesen el tudnak titkolni dolgokat előlünk, hiába élünk velük szoros közelségben minden nap. Ez különösen igaz akkor, amikor mozgásszervi fájdalom kimutatásáról van szó. A megpróbáltatásokat kifejezetten nyugodtan, panasz nélkül tudják tűrni, fiatalkorban pedig még a fájdalmak ellenére is lelkesen játszadoznak tovább, ezzel súlyosbítva a bajt. Fontos tehát, hogy minél előbb észrevegyük a mozgásszervi problémák jeleit, tüneteit, bármilyen apróak is ezek!

1. Lassabb mozgás

Sokszor tévesen azt feltételezzük, hogy a lassulás szimplán az öregedés egyik normális jele. De ne kövessük el ezt a hibát! Könnyen előfordulhat, hogy kedvencünk azért mozog óvatosabban, mert fájdalmat vagy kényelmetlenséget érez.

2. Lassú felkelés vagy lefekvés

Gyakori korai jele a mozgásszervi problémáknak, de nem túl feltűnő, általában nehéz észrevenni, hogy a szokásosnál lassabban kel fel vagy fekszik le a kutya.

3. Lépcsők kerülése, lassú felmenetel

Ez gyakran az egyik első, igazán feltűnő jel. Ebben az esetben egy korábban megszokottnak számító és könnyű feladat egyszer csak kihívássá válik a kutya számára.

4. Az autóba, ágyba vagy kanapéra ugrás kerülése

A lépcsők kerüléséhez hasonlóan ezt a jelet is könnyű észrevenni. A kutya ilyenkor igyekszik elkerülni a fájdalommal, diszkomforttal járó ugrálást. Fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül ezt a jelet sem!

5. Több és/vagy hosszabb ideig tartó alvás

A mozgásszervi problémák gyakori jele az, ha a kutya a szokásosnál többet alszik, különösen reggelente. Gyakran ilyenkor alig hajlandó felkelni a fekhelyéről. Kezdetben ez a jel is nehezen észrevehető, érdemes alaposan figyelni a kedvenc alvási szokásaira.

6. Nem akar sétálni vagy kevesebbet sétál

A gazdik gyakran abból veszik észre, hogy valami nincs rendben, hogy kedvencük nem igazán akarja a szokásos sétatávolságokat megtenni. Ez általában nem egyszer vagy csak egy napon fordul elő, hanem újra és újra.

7. Összezárva tartott hátsó lábak

A szakavatott szemek erre egyből figyelmesek lesznek, míg a gazdik többsége sajnos ezt általában nem veszi észre. Persze csak akkor látható ez, ha elsősorban a kutya hátsó lábaival vannak gondok. A korai szakaszban még nehéz lehet észrevenni, de ha jól megfigyeljük, akkor azt láthatjuk, hogy amikor a kutya áll, a hátsó lábai közelebb vannak egymáshoz, mint korábban. A kutya így próbálja levenni a hátsó részére eső súlyt és áthelyezni az elülső részre, ami kényelmesebb számára.

8. Távol tartott mellső lábak

Észrevehetjük, hogy a kutya oldalra kitolja a könyökeit, így a mellső lábaival széles terpeszben áll. Ez utalhat a mellső lábakat érintő problémára is, de általában a fájó hátsó lábak miatt van, mivel a kutya ilyenkor mellső lábaira helyezi a súlyát. Gyakran ez csak az egyik oldalon vehető észre.

9. „Nyúl” ugrás

A gazdák gyakran arra lesznek figyelmesek, hogy kedvencük mindkét hátsó lábát egyszerre használja futás közben. Ezt nyúlugrásnak szokás nevezni, mivel a kutya egy nyúlhoz hasonlóan halad előre. Ez tipikusan arra szokott utalni, hogy valamilyen csípőproblémája van.

10. Egyensúly és koordináció elvesztése

Ha a kutya elveszíti az egyensúlyát, mozgása koordinálatlan, az gyakran idegrendszeri eredetű problémára, sérülésre utal. Nem szabad félvállról venni az ilyen jeleket, mert gyorsan nagy baj lehet belőle, amin csak műtét és azután rehabilitációt segítő kutya fizioterápia, masszázs segít.

11. Sántítás

Ez egy nagyon nyilvánvaló, egyből észrevehető jel. Ha azt látjuk, hogy a kutya egyik lábára sántít, akkor ajánlott egyből állatorvossal megnézetni. A sántítás sokféle problémának a jele lehet.

12. Merevség

Lehet, hogy arra leszünk figyelmesek, kedvencünk merevebben mozog, mint máskor. Előfordulhat, hogy fekvő pozícióból való felállás után merevek az ízületei.

13. Izomvesztés

A mozgásszervi problémákból adódó csökkent fizikai aktivitás miatt csökkenhet az izomtömeg. Éppen ezért ajánlott időnként megtapogatni a kutyát, különösen a lábait, hogy mindenhol eléggé izmos, szimmetrikus-e.

Mikor vigyük állatorvoshoz a kutyát?

Ha akár csak egyet is észreveszünk a kutyánkon a fentebb felsorolt jelekből, akkor ajánlott felkeresni az állatorvost, hogy alaposan kivizsgálhassa kedvencünket. Mozgásszervi probléma esetén bizonyos táplálékkiegészítők (például glükózamin, kondroitin, MSM, kollagén, kurkumin, új-zélandi zöldkagyló és lazacolaj), illetve kutya fizioterápia segítheti a gyógyulást, rehabilitációt. A fizioterápiának fontos része a kutya masszázs is, ami enyhíti a fájdalmakat, csökkenti a gyulladást, serkenti a vérkeringést, támogatja a méregtelenítést, javítja a hangulatot és az életminőséget.

Források:

https://www.vscot.com/site/blog/2021/10/15/joint-pain-dog

https://www.denvervet.com/site/blog/2021/07/15/signs-of-joint-pain-in-dogs

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük