fbpx
Gyógynövények kutyáknak? Igen!

„Fűben, fában orvosság” – tartja a régi mondás, amely kétségtelenül igaz, hiszen a természet patikájában valóban gyakorlatilag minden betegségre és panaszra találhatunk megoldást. És bizony így van ez akkor is, ha a kutyákról van szó. Tudj meg többet négylábú társaink gyógynövényes kezeléséről és egészségmegőrzéséről, ennek előnyeiről és mikéntjéről!

Gyógynövények az állatgyógyászatban: tényleg van ilyen?

A gyógynövényeket az emberiség már évezredek óta használja különböző betegségek gyógyítására vagy akár megelőzésére. Legtöbben talán nem is tudják, hogy a modern orvostudomány a ma használt gyógyszerek nagyjából felét természetes, növényekből kinyert vegyületekből fejlesztette ki. A természetes gyógymódok ugyanakkor még ma is rendkívül népszerűek, sőt egyre népszerűbb alternatívái a szintetikus gyógyszereknek. És ma már egyre többen nemcsak saját, de a háziállataik problémáinak kezelésére is tradicionális gyógynövényeket vetnek be.

Habár a nyugati állatgyógyászatban a gyógynövények nem kapnak túl nagy szerepet, a tradicionális kínai állatgyógyászat már 4000 éve használja a természet erejét. Ha belegondolunk, valójában ez nagyon is magától értetődő: régóta megfigyelt tény, hogy az állatok ösztönösen tudják, milyen növényeket kell fogyasztaniuk egy-egy adott panaszra – ennek a természetes anyagokkal történő öngyógyító képességnek zoofarmakognózia a tudományos neve. Például a kutyák és macskák füvet esznek gyomorfájás, bélférgesség esetén, vagy a vemhes elefántok bizonyos leveleket esznek, hogy ezzel beindítsák a szülést.

A háziasított kutyákban is benne van az öngyógyítás ösztöne, ám esetükben ránk, gazdákra hárul a feladat, hogy helyes táplálás mellett a megfelelő gyógynövényeket is biztosítsuk számukra. Ezt jól megválasztott táplálékkiegészítőkkel tudjuk megtenni.

Gyógynövények kutyáknak: milyen előnyökkel jár ez?

A gyógynövény-alapú állatgyógyászat holisztikus megközelítést alkalmaz, ami azt jelenti, hogy a probléma gyökeréhez nyúl, nem a tüneti kezelésre, hanem a kutya egészére, testi, szellemi és érzelmi egészségére összpontosít. Így kutyára szabott terápia alakítható ki, amely szükség szerint kombinálja a gyógynövényeket és akár a konvencionális orvoslást, egészséges életmód mellett.

A negatív mellékhatások csökkentése

Tény, hogy a modern orvostudomány által alkalmazott gyógyszerek sok esetben igen hatékonyak tudnak lenni, azonban ez gyakran nagyon sokféle potenciális mellékhatással is járhat – melyek akár súlyosak, szélsőséges esetekben életveszélyesek is lehetnek. Gyógynövényekkel a kutya különböző szervrendszerei, így például a máj, a vesék, az emésztőrendszer működése is támogatható, ami segíthet a gyógyszerek okozta terhelés csökkentésében.

Emellett bizonyos esetekben a természetes készítmények akár ugyanolyan hatékonyak is lehetnek, mint a gyógyszeres kezelés, viszont a kívánt hatást sokkal kíméletesebben, a mellékhatások jóval alacsonyabb kockázatával érik el. Például vizsgálatokban az Ashwagandha nevű indiai növény a szorongásoldó gyógyszerekhez hasonló hatékonyságot mutatott, használata azonban kimutathatóan biztonságosabb volt, kevesebb mellékhatással járt.

Néha a gyógyszeres kezelés el is hagyható a gyógynövényeknek köszönhetően, vagy ha ez nem is érhető el, már az is hatalmas dolog, ha a gyógyszerek adagolása csökkenthető, hiszen így a kutya szervezetét kisebb terhelés éri, és csökken a kellemetlen mellékhatások kockázata is.

Az antibiotikum-használat csökkentése

Az antibiotikumok túlzásba vitt és indokolatlan használata sajnos az állatgyógyászatban is megfigyelhető. Bizonyos helyzetekben a gyógynövények segíthetik az antibiotikumokra való támaszkodás csökkentését, az ilyen gyógyszerek fenntarthatóbb és megfontoltabb alkalmazását. Enyhe bakteriális fertőzésekre antibakteriális növények is bevethetők, a kezelési terv részeként – például Echinacea (kasvirág), gyermekláncfű, édeskömény, borsmenta.

Ha az antibiotikum feltétlenül szükséges, a gyógynövények ilyenkor is extra segítséget nyújthatnak: fokozhatják az antibiotikumok hatását és csökkenthetik a mellékhatásokat. Például probiotikumok, prebiotikumok és emésztésjavító gyógynövények is támogatják az egészséges emésztőrendszert az antibiotikum-kúra alatt és után. Plusz, a gyógynövények az immunrendszer működését is erősítik!

Fontos kiemelni azért, hogy sem a gyógynövények, sem más táplálékkiegészítők nem hivatottak helyettesíteni az állatorvosi kezelést, a gyógyszereket vagy az egészséges táplálást. Kiegészítőként viszont jelentős segítséget nyújthatnak a betegségek kezelésében, megelőzésében, a gyógyszeres terápia hatékonyságának növelésében és a gyógyszer mellékhatások csökkentésében.

5 bizonyítottan hatékony gyógynövény kutyáknak

Az alábbi gyógynövényeket világszerte nagy sikerrel alkalmazzák a természetgyógyászok, állatorvosok, kutyagazdik, hatásukat a mindennapi tapasztalatok mellett tudományos kutatások is igazolják. Adagolhatóak kapszula, tabletta, por vagy folyékony formában. (A lista csak válogatás, példának választottuk ki ezt az ötöt a számtalan hatékony gyógynövény közül.)

Máriatövis

A máriatövis fő hatóanyaga a szilimarin, ennek köszönheti erős antioxidáns, immunerősítő és gyulladáscsökkentő hatását. Kutatások alapján regenerálja és védi a májsejteket, elősegíti a máj méregtelenítését. Májvédőként a kutyák gyógyszeres kezelése alatt és után, kullancs elleni szerek adásakor, féreghajtás, vakcina után is hasznos. Allergia, emésztési zavar esetén, a vese védelmére, és az évi legalább két méregtelenítő kúrához is alapvető fontosságú.

Kurkuma

A kurkuma Indiából származó fűszer- és gyógynövény. Hatóanyaga a kurkumin, amely rendkívül hatékony gyulladáscsökkentő, éppen ezért kiválóan alkalmazható ízületi gyulladás, ízületi fájdalom, idős kutyák mozgásszervi problémái esetén, műtét utáni fájdalomcsillapításra. Immunerősítésre is ajánlott, a kutya emésztésének javítására, szív- és érrendszer egészségének támogatására, a máj védelmére, méregtelenítésre, sőt még a rákos megbetegedések megelőzésére is.

Echinacea (bíbor kasvirág)

Az immunerősítés terén az egyik leghatásosabb gyógynövény. A kutya természetes védekező képességét támogatja, a fertőzések és betegségek elleni küzdelemben. Az Echinacea a baktériumok, vírusok, gombák igen széles skáláját képes elpusztítani, antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatása is van. Tavaszi és őszi időszakban, a kutya megfázás, kennel köhögés ellen, lábadozáskor, fertőzések kiegészítő kezelésére, allergia esetén is javasolt a használata.

Kamilla

A kamilla már a népi gyógyászatban is közismert volt nyugtató, relaxáló hatásáról és továbbra is az egyik leggyakrabban alkalmazott gyógynövény ilyen célra. Jó hír, hogy a kutyák szervezetére is hasonló pozitív hatással van, nagyon jól oldja a szorongásukat, segíti a stressz enyhítését. Emellett gyulladáscsökkentő tulajdonsága miatt gyomorfájásra és hasmenésre is kiváló gyógyír lehet. Helyileg is alkalmazható a bőrproblémák és gyulladásos panaszok kezelésére.

Galagonya

A galagonyát a nép a „szív kenyerének” is hívja, utalva arra, hogy a szívnek és a keringésnek jó szolgálatot tesz. De nemcsak embereknek segíthet, hanem négylábú társainknak is! Tudományos vizsgálatok is bizonyították, hogy a galagonyában található flavonoidok és egyéb hatóanyagok javítják a szívműködést és a vérkeringést, elősegítik a megfelelő szívritmust, csökkentik a magas vérnyomást és koleszterinszintet. Szívelégtelenség esetén kiemelten ajánlott!

Források:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874121004736

https://hu.wikipedia.org/wiki/Zoofarmakogn%C3%B3zia

https://www.veterinary-practice.com/article/integrating-herbal-and-plant-based-medicine-into-veterinary-practice

https://www.dogsnaturallymagazine.com/milk-thistle-for-your-dog

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36302565

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S016524271200102X?via%3Dihub

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9903516

https://www.mdpi.com/1422-0067/24/19/14561

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25832590

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12784483

https://www.vin.com/apputil/content/defaultadv1.aspx?pId=11181&catId=30098&id=3852503

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4441164

https://www.greatpetcare.com/wellness/chamomile-for-dogs

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6537371

https://www.dogsnaturallymagazine.com/hawthorn-help-dog-heart

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464622000585

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük